Sladké jídla

Celozrnné čokopalačinky

14. března 2009 v 14:55

Meruňková marmeláda

4. července 2008 v 9:21


Tvarohové mraky v jahodové louži

14. června 2008 v 23:23
... nebo pod smetanovou peřinou:
... pod peřinou ...
... v louži ...
Tato rychlovka může mít zcela prozaický a obyčejný název, ale poté co jsme ji tak nepoeticky rychle s...nědli, zaslouží si něco romantičtějšího.
Ingredience:
 • 250g tvarohu
 • 1 vejce
 • 250g polohrubé mouky
 • špetka soli
 • případně trošku mléka na zředění (2-3 lžíce)
 • louže: jahody, 400-500g, moučkový cukr
 • nebo peřina: zakysaná smetana, moučkový cukr
Postup:
Z tvarohu, mouky, vajíčka a špetky soli zpracujeme těsto, nejlépe rukou. Je li hmota příliš hutná, že do ní nejde zapracovat zbytek mouky, přidejte trošku mléka. Z těsta pak tvarujte stejně velké kuličky, nejspíš se budou dařit spíše šišaté díky lepivosti těsta.
Dejte vařit vodu, osolte ji a připravené mraky vkládejte do vroucí vody. Vaříme je 6 až 8 minut, pokud budou větší i déle. Var nesmí být příliš bouřlivý, aby se mraky "nerozbily". Po jejich vyplavání na hladinu ještě chvilku povařte.
Mezitím si připravte louži, nebo peřinu. Louže jsou jahody rozmixivané s cukrem - dejte ho podle chuti. Peřina je oslazená zakysaná smetana.
PS: Tentokrát bylo na vyfocení jídla opravdu jen pár vteřin, žádné velké aranžování, okolí se málem vrhalo do hrnce a baštil i náš nejvyhlášenější nejedlík!

Jahodově jahodový džem!

14. června 2008 v 1:54
Já věděla, že marmeláda v poměru 2:1 s cukrem je jahodovější než v poměru 1:1. Ale že v poměru 3:1 bude taková famozní, tak jahodová, tak skutečná ... ... ... jsem zjistila až dnes!
Postup je vlastně stejný, jako u 2:1, jen použijeme pouze 350g cukru. Díky tomu je hmota malinko kyselejší - aniž by to našim mlsným jazýčkům vadilo - a díky tomu v pohodě želíruje už napoprvé. Neni nutné přidávat kyselinu citronovou.
Doplněk: Ještě jsem kromě toho zkoušela jiný džemový přípravek, od firmy Madami 2:1 a výsledek je na první pohled želatinovější. A tím pádem ne tolik lahodný, jak od našeho domácího džemu očekáváme. Takže experimentování je konec a zůstávám u oblíbeného Gelfixu.
Experimentům zdar a jahůdkám zvlášť!

Bezové mňam !

7. června 2008 v 11:48

...neboli bezový sirup:

1. Natrháme bezové květy. Trháme celá květenství, nejlépe rozkvetlá, mohou být i těsně před rozkvetením. Jedna dávka je 400g květů. Jestliže jich budete mít víc, tím líp!
2. Květy napěchujeme do velké 4-litrové sklenice.
3. Převaříme 2 litry vody a rozpustíme v ní 60g potravinářské kyseliny citronové. Horkou vodu nalijeme do sklenice s květy a lžící je upravíme pod hladinu.
4. Hrdlo zakryjeme talířkem a necháme cca 24 hodin louhovat.
5. Druhý den položíme na velký hrnec velké síto, které vyložíme čistým starším kapesníkem, plenkou, nebo jiným plátnem.
6. Nálev slejeme do síta a z uzlíčku z plátna plného louhovaných květů vyždímáme zbývající tekutinu. Změříme objem získané tekutiny (cca 1,9 litru.)
7. Přisypeme krystalový cukr v poměru 1,3 kila na 1 litr nálevu. Může být i méně. (Ochutnáme a můžeme dosladit.) Na 2 litry nálevu stačí 2,6 kila krystalového cukru.
8. Ohříváme, ale těsně před varem odstavíme.
9. Pro zvýšení trvanlivosti můžeme přidat nějaký konzervační přípravek dle návodu. Ale taky nemusíme.
10. Hotový sirup lijeme do zavařovacích sklenic se závitem a zatáhneme pevně víčko. Sklenici obrátíme dnem vzhůru cca na 10 minut a pak ji otočíme zpět. Tím se sterilizuje i prostor pod víčkem a zvýší se trvanlivost obsahu v takto zavařené sklenici.
11. Po vychladnutí zkontrolujeme správné vmáčknutí víček a případně konzumujeme přednostně ty, které "nechytly" dobře.

Jak jsme dnes jahodově snídali...

6. června 2008 v 9:59

Džem s extra kousky jahod

5. června 2008 v 23:16
Suroviny:
 • 1kg očištěných jahod
 • 1/2kg krystalového cukru
 • 1bal. Gelfix Extra 2:1 (Dr.Oetker)
 • kyselina citronová potravinářská
Postup:
Očištěné jahody nakrájíme na čtvrtiny. V jiné nádobě důkladně promícháme cukr s Gelfixem a směsí zasypeme jahody. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme 3 minuty. Pak provedeme test želírování: kápneme lžičku džemu na chladný talířek, pokud po vychladnutí hmota netuhne, přidáme do džemu 2 lžičky kyseliny citronové, promícháme a test můžeme provést a případně můžeme ještě přidat kyselinu. Jen pozor, aby výsledek nebyl moc kyselý.
S Gelfixem 2:1 více vynikne chuť ovoce, než u Gelfixu 1:1, kde se dává větší množství cukru. Výsledek je sladší a chuť ovoce se tím malinko zastře. A chcete-li zaexperimentovat s chuťovými pohárky, zkuste variantu 3:1.
Pak plníme suché sklenice se šroubovacím víčkem, ale opatrně, abychom nepokapali hrdlo skleniček. Po naplnění ihned utáhneme víčko a otočíme dnem vzhůru například na stůl, cca na 10-15 minut. Většinou se doporučuje před plněním odebrat pěnu z povrchu džemu. Je to z důvodu vyšší trvanlivosti - bublinky jsou vhodne místo pro počátek kažení obsahu.
Určitě to zkuste, nic tajuplného na postupu není! Jen výsledek jako od maminky...

Palačinky s jahodovým Vanilmixem

28. května 2008 v 19:06
Mňam byly. Už jsou jen na fotce:
Suroviny:
3 ksvejce
400 mlmléka
200 gpolohrubé mouky
špetkasoli
necelý 1/2sáček prášku do pečiva
100gVanilmixu
jahodová marmeláda
topping, poleva, mandle, ořechy
Postup:
Vejce, mléko a sůl vyšleháme. Přidáme mouku smíchanou s práškem do pečiva a důkladně zamícháme. Smažíme palačinky, které plníme krémem. Krém připravíme vyšleháním 100g Vanilmixu ve 300ml studené vody. Poté přišleháme jahodouvou marmeládu podle chuti. Naplněné palačinky můžeme ozdobit třeba čokoládovým toppingem a sekanými mandlemi.

Zemáky, erteple, brambory...

16. dubna 2008 v 13:35
Tak se u nás doma zjevil jeden pytel brambor, ještě ujdou, ale až opravdu vyrostou, úroda z nich v tom pytli
teda nebude...
Spotřebovat a co nejrychleji a co nestihnem asi vyhodit.
Zemákové šulánky s mákem
 • 1/2 kg vařených brambor najemno nastrouhat
 • 150g polohrubé mouky
 • 20g měkkého másla (nebo 2 lžíce Flory, Perly apod.)
 • 1 vejce
 • špetka soli
Zpracujeme těsto, na pomoučeném stole vytvarujeme válec, ukrajujeme špalíky a dotvarujeme na šišečky - vyšlo 40 kousků. Vaříme v osolené vodě 6-7 minut, vložíme do vroucí a lehce zamícháme, aby se nepřichytly na dno. Rozhodně neslejeme jako brambory, ale vylovíme cedníkem!
Posypeme čím chceme, třeba mletým mákem smíchaným s cukrem. Já nemastím, tuku máme kolem sebe všude dost, není nutno přidávat.
Náš nejstarší synek překvapil a napoprve mu ohromně chutnalo. Jinak má rád k večeři jen KOKO, takže u něj úspěch!
 
 

Reklama