Růžičky na dort...

30. srpna 2008 v 22:57 |  Dorty
... aneb růže z Illinois podle Rybičky.
Tento postup leckoho vůbec nepřekvapí. A leckoho ani nenadchne, vzdyť růže je možné tvarovat i z obyčejných vykrojených koleček. Ano, jde to, ale také se ta kolečka mohou zdokonalit o pár triků převzatých od "pana Wiltona" a možná třeba i ode mě.
Tzv. "kompletní růže"

Modelovala jsem ze tvarů vykrojených sadou Floral od firmy Wilton, která sídlí v Illinois, v USA. Vyšla jsem ze začátku z jejich postupu v přiložené brožurce na straně 17. Ale protože jsem asi tupá, některé detaily tam mají pro mě nedostatečně nafocené, musela jsem improvizovat. Doladila jsem si postup podle svého, třeba počty lupínků, směr ve kterých je k růži lepím a v neposlední řadě jsem se musela přizpůsobit materiálu - použila jsem hmotu Pasta Dama od italské firmy Irca, která je téměř totožná s více známou hmotou K2 údajně z Maďarska. Obě se vyznačují tím, že jsou hodně měkké.
Wilton radí růži slepit ze 4 nejmenších lupínků, 5 středních a 7 velkých. Moje kompletní růže (viz žlutá výše) obsahuje 5 nejmenších, 4 střední a 5 velkých lupínků. Některé růže však nejsou ani tzv. kompletní, na dort je potřeba i menší růžičky, u kterých se vynechá některá fáze:
1) První fáze - tvarování základního kužílku na párátko. Necháme ho ztuhnout.
2) Druhá fáze - povykrajujeme slzičky s nejmenší formičkou. S hmotou Pasta Dama, nebo K2 se nebojimé podsypaávat škrobem, hmotyjsou hodně měkké. Vyválíme na tenko.
3) Druhá fáze - dva lupínky si připravíme na tenkou pěnovou podložku (jakoby molitan).
4) Druhá fáze - lupínky ztenčíme kosticí číslo 15 (Wilton), použít však můžeme i kuličku, nebo "záda" lžičky. Ztenčujeme jen jeden okraj slzy, přičemž druhá hrana zůstává v původní tloušťce. Viz i obrázek č.8.
5) Druhá fáze - štětcem namočeným ve vodě potřeme zlehka tlustou část lupínku.
6) Druhá fáze - lupínek přilepíme ke kužílku tak, aby ztenčená hrana byla směrem nahoru a výš, než je konec špičky kužílku.
7) Druhá fáze - druhý lupínek přilepíme stejně přes spoj prvního lupínku. V tomto stavu necháme růži nějakou dobu sušit, dokud nejsou lupínky pevné.
8) Třetí fáze - povykrajujeme další tři nejmenší lupínky a ztenčíme je stejně, jako ve druhé fázi. Žlutá čára označuje místo, kde je lupínek tlustší, bílá šipka ukazuje směr, kudy se lupínek ztenčuje.
9) Třetí fáze - lupínek opět potřeme vodou a lepíme jej šikmo, jako na fotografii. Tlustá část směrem dolů , ztenčenou částí směrem šikmo nahoru. Takto vypadá pohled zezadu.
10) Třetí fáze - takto vypadá lupínek zepředu. Je nalepený za kužílkem směrem zleva doprava.
11) Třetí fáze - takto vypadá pohled shora.
12) Třetí fáze - na závěr palcem ohneme ztenčenou část lupínku od středu ven.
13) Třetí fáze - stejně postupujeme se druhým lupínkem...
14) Třetí fáze - ... a také se třetím. Přičemž hlídáme, abychom je měli nalepené ve stejných rozestupech a růže vznikala symetricky.
15) Třetí fáze - v této fázi můžeme nalepit ovšem lupínky i čtyři, nebo jaký počet se nám bude líbit, teda spíše, kolik se jich na růžičku dokola vejde. Samozřejmě symetricky.16) Třetí fáze - potřebujeme-li růžičky malinké, můžeme zde růži prohlásit za hotovou. Přičemž můžeme také tuto fázi přeskočit a pokračovat přímo fází čtvrtou.
17) Čtvrtá fáze - povykrajujeme 4 kusy středních lupínků.
18) Čtvrtá fáze - ztenčíme je kapkovitou kosticí jako v předchozím postupu.
19) Čtvrtá fáze - lepíme je vodou našikmo, jako v předchozích dvou fázích. Nejprve však nalepíme všechny lupínky.
20) Čtvrtá fáze - teprve na závěr je všechny dotvarujeme ohnutím kraje směrem ven. I zde můžeme růži prohlásit za hotovou. Nebo fázi přeskočit a pokračovat lepením posledních lupínků.
21) Pátá závěrečná fáze - vykrojíme pět největších lupínků a tentokrát ztenčíme jejich širší konce, rovnoměrně z jedné strany na druhou, přičemž špička lupínku zůstává tlustá (ta část vlevo od naznačené červené čáry).
22) Pátá závěrečná fáze - lupínky opět lepíme vodou, kterou lehce naneseme na místa označená žlutě.
23) Pátá závěrečná fáze - tentokrát už lupínky nelepíme šikmo, ale svisle, přičemž každý další lepíme od poloviny toho předchozího.
24) Pátá závěrečná fáze - samozřejmě hlídáme symetrii a pokud máme růži větší, můžeme nalepit i lupínků šest.
25) Pátá závěrečná fáze - teprve po nalepení všech závěrečných lupínku je dotvarujeme do finální podoby, opět palcem vyhneme směrem ven.
26) Pátá závěrečná fáze - takto vypadá hotová růže po nalepení závěrečných svislých lupínku - při vynechání čtvrté fáze. Vynecháním některých fází, nebo přidáním lupínků získáváme růžičky různých velikostí a různé fáze rozkvětu... pokud se podaří šikovně natvarovat.
27) Kompletní růže vypadá takto, jednotlivé fáze jsou barevně odlišeny. V poslední fázi bylo použito šest lupínků, zbývá je dotvarovat.
28) Kompletní růže dotvarovaná, cca den usychala, než si sedla s párátkem na dort...
Pár postřehů na závěr:
  1. Nebát se podsypávat škrobem, u růžiček z této hmoty rozhodně není na škodu. Dokonce se mi lépe tvoří z rozhňácaného zbytku hmoty po předchozím vykrajování, je v ní víc škrobu a asi je i propracovanější.
  2. Vyválet si jen MALÝ kousek a na hodně tence, tu tloušťku je třeba vyzkoušet. Když se nechá na tlusto, chová se hmota jako živá, jakoby tekoucí. Když je hmota tenká, rychleji obsychá a drží tvar. Samozřejmě se nesmí moc otálet (jako třeba vykrojit 20 lupínku a zvednout telefon... ) Když hmota obschne moc, má tendenci se zase lámat, pokud není už úplně zatvrdlá.
  3. Bez obav lepit vodou - mám štětec, líznu s ním vodu na lupínek a lepím. Právě proto nemůžu slepit celou růži najednou. Její "tělo" je totiž vodou hodně rozměklé.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zdenik8 zdenik8 | 31. srpna 2008 v 14:53

to je bomba-moc se mi tohle tvoje pitvání líbí-a zároveň tě obdivuji-protože takovou spoustu času co spotřebuješ na dortíky a zkombinovat to se starostí o 3děťátka je prostě fantastický.Tak ať se ti dál daří vše alespoň z poloviny jako tyhle krásné růžičky

2 rybička rybička | Web | 31. srpna 2008 v 18:03

zdeniku, diky! kdyz to bude od zari z poloviny, budu rada.

3 fufík1 fufík1 | 31. srpna 2008 v 21:26

rybičko, jak píše zdeník, jsi prostě ďábel, to není možný, nejen že stíháš péct a vyrábět růžičky, ještě to pro nás fotíš a dáváš na web, k tomu 3děti, no to nechápu, ale vždycky se těším s čím zase přijdeš :-)

4 JITULE33 JITULE33 | 1. září 2008 v 10:49

Super popsaný a vyfocený postup!!! Jistě bude přínosem pro ty, kteří se učí stejně jako já :)

Takže ještě jednou moc díky.

5 OlgaC OlgaC | E-mail | 29. září 2008 v 10:42

Moc se mi postup líbí, určitě vyzkouším

6 Miruš Miruš | E-mail | 29. září 2008 v 21:31

Rybi ,ty by si mohla učebnice písať , pekné prehľadné a hlavne polopatystické.

7 Lenka Lenka | E-mail | Web | 29. ledna 2009 v 18:27

Čertu bych se upsala vlastní krví, kdyby mě naučil takovou krásnou růžičku. Ale to je nad mé síly. :(

8 rybička rybička | Web | 9. února 2009 v 23:03

Vkládání komentářů je zde ukončeno, pokračujeme zde:  http://www.urybicky.cz/?p=1385

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama